Czym są mediacje w sprawie kredytu frankowego?

Sytuacja frankowiczów nie jest prosta. W grę wchodzą duże kwoty pieniędzy, a przeciwnikiem jest ogromna instytucja jaką jest bank. Kiedy rozważamy wyjście z kredytu pojawia się opcja mediacji w sprawie kredytu frankowego. Co to oznacza?

Możliwości frankowiczów 

Jak wiemy mamy kilka opcji na postępowanie z kredytem frankowym. Jednym z nich jest wejście na drogę sądową i powołanie banku. Ma to doprowadzić do unieważnienia umowy kredytowej. Podstawą argumentacji ze strony kredytobiorcy są często pojawiające się klauzule abuzywne w umowach. Są to przepisy niewłaściwe i niezgodne z prawem. Zatem jeśli są niezgodne z prawem, a ściślej mówiąc z Kodeksem Cywilnym, to  stanową podstawę do unieważnienia umowy kredytowej. 

Wniosków do sądu o unieważnienie umowy kredytowej co roku spływa tysiące. Na szczęście dla frankowiczów, znaczna większość z nich jest rozpatrywana pozytywnie dla nich. Frankowicz w takiej sytuacji musi zwrócić pożyczoną od banku kwotę, natomiast bank musi oddać spłacone raty kredytu wraz oprocentowaniem i wszystkimi opłatami kredytowymi. Frankowicze stają się wolni od franków. 

Nie jest to jednak jedyne wyjście z sytuacji z frankami szwajcarskimi. Inną są mediacje w sprawie kredytu frankowego. Czym one właściwie są i czy to dobre rozwiązanie? Mediacje z bankiem w sprawie kredytu związanego z frankiem szwajcarskim to nic innego jak ugoda zawarta z bankiem.

Jak wyglądają mediacje w sprawie kredytu frankowego?

Mediacje z bankiem oznaczają zawarcie ugody między frankowiczem a bankiem. Chodzi dokładniej o zwolnienie z podatku dochodowego. Jeśli ugoda między bankiem a kredytobiorcą została zawarta to kredytobiorca zostaje zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Warunkiem do tego jest spełnienie warunków, które określone są w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych przychodów, które są związane z kredytem hipotecznym. Kredyt ten musiał być oczywiście udzielony na cele mieszkaniowe dla frankowiczów.

Dlaczego mediacje w sprawie kredytu frankowego mogą okazać się korzystne?

Ugoda jest otrzymywana w procesie postępowania mediacyjnego. Jest ono prowadzone przy Komisji Nadzoru Finansowego. Ma swoje zalety, które nie pojawiają się w procesie postępowania sądowego. Z pewnością mamy więcej możliwości wpływu na wynik mediacji. W postępowaniu sądowym, kiedy zapadnie wyrok, nie mamy wielu możliwości do ustosunkowania się do niego. Możemy próbować odwołać się do sądu drugiej instancji, ale to prowadzi do znacznego wydłużenia się procesu. 

W przypadku postępowania mediacyjnego, frankowicz może wycofać się w każdej chwili, bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Daje to bardzo elastyczną ścieżkę postępowania z kredytem frankowym. Jednocześnie także cały proces mediacji jest prowadzony przez specjalnego mediatora, co sprawia ,że ta droga mediacji jest profesjonalna. Zachowana jest też tajemnica mediacji. Aby mogło dojść do mediacji, konieczna jest zgoda obu ze stron. 

Czy na pewno mediacje są opłacalne?

Przy prowadzeniu mediacji z bankiem przyda się pomoc radcy prawnego, który będzie odpowiadał jak najkorzystniej zakończyć mediację. Każda propozycja wychodząca ze strony banku – na przykład przewalutowanie kredytu – wymaga wcześniejszego przeprowadzenia analizy skutków. Należy porównać czy bardziej opłacalna będzie zgoda na proponowane warunki banku czy unieważnienie umowy kredytowej. Warto się zastanowić, ponieważ wyrażenie zgody na  zaproponowane warunki będzie wykluczało możliwość późniejszego pozwu banku.

Zobacz również: sprawy frankowe Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *